W kwietniu 2016r. na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych, podczas której wręczone zostaną nagrody ufundowane z Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię". Organizatorzy samodzielnie zdecydowali co będzie pamiątkowymi upominkami nawiązującymi do szeroko pojętej astronomii, zaś dodatkowo osobną nagrodę przeznaczyło Stowarzyszenie POLARIS - OPP, administrator Akcji Astroprocentu w postaci weekendowego pobytu w ośrodku Astroturystyki podczas IV Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, który tym razem odbędzie się w dniach 6-7 sierpnia 2016r. W ten oto sposób wyróżnieni zostaną studenci, którzy przygotują najciekawsze referaty i wystąpienia podczas kwietniowej KSAKN we Wrocławiu, a Akcja Astroprocentu wesprze osoby, które wielokrotnie nie tylko pasjonują się tym zagadnieniem od dziecka, ale i wiążą swoje plany życiowe na przyszłość.

 

 

 

Wrocławskie spotkanie młodych naukowców stanowi kontynuację inicjatywy podjętej przez koła naukowe studentów astronomii z Krakowa, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia w poprzednich latach. Pozwala studentom z różnych ośrodków akademickich na wymianę doświadczeń, a także poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętej astronomii (m.in. astrofizyki, heliofizyki, radioastronomii, kosmologii, astronautyki i pokrewnych działów). Na konferencję zaproszeni są również amatorzy i pasjonaci tej gałęzi nauki. W tym roku organizatorem KSAKN jest Koło Naukowe Studentów Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W wydarzeniu można wziąć udział, prezentując referat lub poster oraz jako słuchacz – wykłady i prezentacje mają charakter otwarty. Podczas konferencji zaplanowano także wykłady zaproszonych ekspertów, pokaz łazika marsjańskiego czy warsztaty heliofizyczne w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Pod koniec konferencji referaty studentów zostaną poddane ocenie, a autorzy najlepszych wystąpień zostaną wyróżnieni dzięki ww. nagrodom sfinansowanym z Ogólnopolskiej Akcji „1% na astronomię”.

Celem konferencji jest propagowanie astronomii, a także wymiana poglądów, doświadczeń i wyników badań, które są prowadzone w różnych ośrodkach w kraju. Charakterystyczne dla działalności astronomicznych kół naukowych jest to, że każde z nich zajmuje się innym działem astronomii. Działalność kół jest zależna od specjalizacji ośrodka, w którym koło funkcjonuje, np. wrocławska astronomia poświęcona jest w dużej mierze heliofizyce oraz astrofizyce, w szczególności badaniu gwiazd zmiennych. Organizowana konferencja to niepowtarzalna okazja, aby poznać wyniki badań studentów z innych uczelni oraz plany zaprzyjaźnionych kół naukowych. Często długie dyskusje przynoszą wiele nowych pomysłów, co może zaowocować dalszą współpracą młodych badaczy. Wymiana doświadczeń między zaprzyjaźnionymi ośrodkami jest bardzo istotnym elementem spotkania, ponieważ daje studentom dodatkowo możliwość poszerzenia wiedzy o treści, których nie poznają na zajęciach, ze względu na specjalizacje naukowe poszczególnych ośrodków badawczych. Pozostałym uczestnikom pozwala na poznanie tajemnic Kosmosu.

Poniżej oficjalny plakat Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych w 2016r.: