Astroprocent

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia Zaproszenie do Sopotni Wielkiej

Zaproszenie do Sopotni Wielkiej

Email Drukuj PDF

astroturystyka.PNGStowarzyszenie POLARIS - OPP, administrator Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię" serdecznie zaprasza osoby, które przekazały swój odpis podatkowy na rzecz naszej organizacji, do bezpłatnego zwiedzania kompleksu dydaktyczno-rekreacyjnego w Sopotni Wielkiej w terminie od 15 maja do 30 września 2010 roku. Dla zainteresowanych zapewniamy wejście do wnętrza modułu Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, oprowadzenie po stacji ASTROMETEO, udział w nowym seansie pt. "Ciemne niebo nad Sopotnią Wielką 2050" oraz oczywiście wspólne obserwacje nieba na miejscu. Podstawą bezpłatnego uczestnictwa jest posiadanie kopii swojej deklaracji PIT za 2008 lub 2009 rok z przekazanym 1% na rzecz Astroprocentu. Pierwszeństwo mają osoby, które ujawniły swoje dane w deklaracji za 2008 rok dla administratora akcji.

 

 

Imitacja stacji kosmicznej ISS. Pomieszczenie do złudzenia przypomina wnętrze krążącego na orbicie modułu Destiny Laboratory NASA w skali 1:1 i jest jedyną tego typu konstrukcją w Polsce. Na pokładzie prowadzone są pokazy astronautyczne, doświadczenia dotyczące życia w kosmosie oraz możliwe jest przeprowadzenie symulacji lotu stacji z udziałem uczestników. W 2008 roku stację odwiedził astronauta z NASA George D. Zamka pozostawiając tutaj wiele pamiątek.

Stacja ASTROMETEO i zaplecze pomiarowe. Niewielki ogródek szkoleniowo – pomiarowy zbudowany w celu prowadzenia obserwacji pogody do sesji astronomicznych oraz organizowania warsztatów z zakresu meteorologii. Na miejscu można zbadać ponad 30 różnych wskazań i samodzielnie wykonać prognozę na najbliższe godziny, w ramach prowadzonego sztabu pogodowego. Prowadzone są dyżury meteorologiczne poprzedzone szkoleniem koordynatora z zakresu obsługi sprzętu. Sztab można prowadzić praktycznie całą noc lub do momentu poprawy pogody na sesje astronomiczne.

Ciemne niebo nad Sopotnią Wielką 2010. Futurystyczny model Sopotni Wielkiej w 2050 roku w skali H0 (1:87) o pow. 10 m2, na którym znajdują się miniatury domów, ulic, aut, ludzi i wielu innych elementów. Gdy zapada ciemność na makiecie zaświecają się okna domów, latarnie i samochody, a nad miastem pojawia się Księżyc i gwiazdy. Seans podzielony jest na dwa etapy po 20 min. o tematyce modelarstwa i ciemnego nieba.

Obserwacje ciemnego nieba. Stosując różnorodny sprzęt optyczny można podziwiać tak wyjątkowe widoki jak Drogę Mleczną, mgławice, gromady gwiazd, czy odległe galaktyki. Koordynatorzy nocnych sesji nie tylko zaprezentują najciekawsze obiekty z katalogu Messiera, wskażą zielonymi laserami dokładne położenie gwiazdozbiorów, ale i przybliżą podstawowe informacje na temat konkretnych gwiazd (ich nazwy, jasność, znaczenie mitologiczne itp.). Tego typu sesja rozpoczyna się szkoleniem o godz. 23:00 i kończy około 5 rano.

Warto dodać, że wszystkie ww. atrakcje prowadzone są w oparciu o efekty działań młodzieżowych wspieranych m.in. ze źródeł Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię". Moduł stacji YSS, ogródek meteorologiczny czy makieta Sopotni Wielkiej 2050 to w znacznym stopniu samodzielna praca młodzieży uczestniczącej w projektach czy obozach organizowanych od ponad 15 lat przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP.

Więcej na temat oferty jak i działań naszej organizacji na stronie www.polaris.org.pl
09 Maja 2010
Poprawiony: środa, 21 marca 2012 23:00  

Co to jest Astroprocent?

Astroprocent, to akcja pozyskująca odpisy podatkowe 1% na rzecz popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba...

Przekaż 1% na astronomię!

KRS: 0000076686


Wypełnij deklarację PIT!